13. Hutbe: İmam Ali’nin (a.s) Cemel Savaşından Sonra Basra Camisinde Yaptığı Konuşma

Hz. Ali Cemel savaşında galip gelip Basra’yı ele geçirince şehrin merkez camisinde kıldırdığı ilk Cuma namazı hutbesinde halka söyle buyurdu:

”Bir kadının (Aişe’nin) ordusu oldunuz, bir hayvana (Aişe’nin devesine) uydunuz. (Devesi) Bağırdı, koştunuz; öldürüldüğünde de kaçtınız. Ahlakınız kötülük, ahdiniz ayrılık, dininiz nifak, suyunuz tuzludur. Sizinle yaşayan günahının cezasına duçardır. Sizden ayrılan Rabbin rahmetine ermiştir. Mescidiniz sanki denizde yüzen bir gemi gibi… Allah da azap olarak üstten yağmur yağdırmada, alttan dalgalar denizi coşturmada ve içindeki herkes boğulmaktadır.”

(Diğer bir rivayet:)

”Andolsun Allah’a şehriniz batacaktır. Hatta ben mescidinizi denizde bir gemi veya denizin ortasında çırpınan bir kuş gibi görüyorum…”

(Diğer bir rivayet:)

”Mescidiniz büyük bir denizin dalgaları arasında yüzen bir kuş gibidir.”

(Başka bir rivayet:)

“Şehriniz Allah’ın beldeleri içinde toprağı en pis kokanı, suya en yakını, göğe en uzağıdır. Şerrin onda dokuzu buldadır, içinizde olan günaha duçardır. Sizden ayrılan Allah’ın affına kavuşur. Bu beldenizi sanki suyun üzerini kaplamış gibi görüyorum. Hatta mescidin en yüksek yeri dışında olan bir şey görünmüyor. Sanki denizin coşkun dalgaları arasında çırpınan bir kuş gibidir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*