26. Hutbe: İmam Ali’nin (a.s) Nehrevan Savaşından Önce Yaptığı Konuşması

Hz. Ali Hariciler ile savaşmak için Nehrevan ‘a doğru hareket etmeden önce okuduğu bu hutbesinde şöyle buyurmaktadır.

“Allah-u Teâlâ Muhammed’i âlemleri korkutmak-sakındırmak ve indirdiği hükümleri emin bir halde korumak için gönderdi. Siz Arap toplumu en kötü bir din üzereydi­niz ve en kötü bir yeri yurt/ev edinmiştiniz. Sarp taş­lar/kayalar ve (seslerden ürkmeyen) zehirli yılanlar vardı çevrenizde/yörenizde. Bulanık/pis sular içiyor, (kerten­kele, hurma çekirdeğinden yapılan un gibi) sert şeyler yi­yor, birbirinizin kanını döküyor, yakınlık hakkını gözetmiyordunuz. Putlarınız aranızda dikilmiş, günah işliyor, çekinmiyordunuz.

…Baktım Ehl-i Beyt’imden başka yardımcı göremedim, onların ölümüne razı olmadım ve diken dolu gözlerimi yumdum. Kemik saplanmış boğazımla (olayları) yudumladım. Sinirlerime hâkim oldum ve zakkumdan acı suyu tatma hususunda sabrettim.

… Bir değer şart koşmadıkça biat etmedi.([1]) Bu uğursuz ticarette satıcı asla zafere erişmemiş ve alıcının sermayesi rezalete sürüklenmiştir.

O halde (Amr da Muaviye’nin tarafına geçtiği için artık) savaşa hazırlanın ve savaş hazırlıklarını görün ki savaş ateşi alevlendi ve ışığı yükseldi. Sabırlı olun; zira düşmana galip gelmenin ve zaferin en önemli yolu sabretmektir.


[1]– Amr b. As, Muaviye’ye Mısır valiliğine karşılık olarak biat etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*