28- Dünyanın Vefasızlığı ve Ahrete Hazırlanmanın Gerekliliği Hakkındaki konuşması

Hz. Ali dünyaya güvenilmeyeceği ve ahirete hazırlanılması gerektiği hususunda şöyle buyurmaktadır:

“Şüphesiz ki dünya yüzünü çevirmiş ve ayrılığı duyur­muş, ahiret ise yönelmiş ve aşikâr olmuştur. Bilin ki bugün hazırlık ve idman günüdür ve yarın (ahiret) yarış günüdür. Kim yarışı kazanırsa (ödülü) cennettir ve kim geri kalırsa (cezası) ateştir. Yok mu ölümü gelmeden tövbe eden? Yok mu çetin günü erişmeden kurtuluşu için (salih ameller) iş­leyen?

Bilin ki sizler bugün ümit/arzu günlerindesiniz, ardın­daysa ecel/ölüm var. O halde eceli gelmeden ümit günle­rinde (salih ameller) işleyene, şüphesiz ki ameli fayda verir ona, eceli zarar vermez ona.

Ama eceli gelmeden ümit günlerinde ihmal ederse (Allah’ın kullarına yardımda, Allah’a ise kullukta kusur ederse) ameli ziyan verir ona, eceli zarar verir ona.

O halde de korku anında nasıl amel ediyorsanız, rahat­lık ve eman halinde de öylece amel edin. Bilin ki ben talep edeni (isteyeni) gaflet içinde uykuda olan, cennet gibi (bir nimet) görmedim. Korkup kaçanı (gaflet içinde) uykuda olan ateş gibi (bir azap/mihnet) görmedim.

Bilin ki her kime hak fayda vermezse, batıl ona zarar verir. Her kim hidayetle doğru yola koyulmazsa, dela­let/sapıklık onu helak ve yokluğu sürüp götürür.

Duyun/bilin ki (ahirete) göçe memur oldunuz ve (sefer için) azık almanız istendi.

Sizin için en fazla korktuğum (iki şey var:) Heva ve hevesine uymak ve uzun emellere/ümitlere kapılmak Dünyadayken yarın (kıyamette) sizi (ebedi azaptan) koru­yacak/kurtaracak şeyleri azık edininiz/devşiriniz dünya­dan.([1])

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*