Aleviler Namaz Kılmalı mı? (2)

Bir önceki yazımızda bazı kesim ve kimselerin 12 İmama gönül vermiş olan Alevi toplumunu dinin direği olan namazdan uzaklaştırmak için getirdikleri “Hz. Ali ve Ehlibeyt’e İman Yeter ve “Ali Bizim Namazımızı Kılmış” bahanelerine değinmiş ve cevabını vermiştik. Yazımızın devamında diğer banelere değinip cevabını vermeye çalışacağız:

3- Hz. Ali Camide Şehit Edildiği İçin Aleviler Namaz Kılmazlar

Bazı kişilerde Hz. Ali’nin camide şehit edilişini bahane getirerek camiye gitmiyor ve namaz kılmıyorlar.

Böyle düşünenlere de verilecek en basit cevap şudur. Hz. Ali’nin camide ramazan ayının 19. gün oruçlu iken sabah namazını kıldığı esnada İbn-i Mülcem tarafından başında aldığı zehirli hançer darbesiyle yaralanması ve başından kanlar aktığı halde namazını oturarak tamamlaması biz Alevilere şu dersi vermektedir ki; “Hz. Ali namazın şehididir. Ben bir Alevi olarak İmamımın uğrunda şehit olduğu değere sahip çıkmalı ve namazımı kılmalıyım.”  Günümüzde bir yürüyüş veya gösteri sırasında ölen kişinin uğrunda öldüğü değerler ve yer hep yaşatılıyor.  İnsanlar onu anıyor ve kendileri için hareket önderi olarak algılıyorlar.

Mescit Hz. Ali’nin namaz kılarken şehit olduğu yer olduğuna göre Aleviler hem camiye ve hem de namaza sahip çıkmalıdırlar.

4- Hz. Ali’ye Camilerde Küfür Edildiği İçin Aleviler Camiye Gitmez ve Namaz Kılmazlar

Namaz kılmayanların getirdikleri bir diğer gerekçe de Emeviler döneminde Muaviye’nin talimatıyla yıllarca camilerde satılmış din âlimleri tarafından kürsülerde konuşmaların başında yada sonunda Hz. Ali ve Ehlibeyt’e küfür edilmesi ve lanet okunmasıdır.

12 İmama gönül veren hiçbir Ehlibeyt dostu 12 İmama ve Hz. Ali’ye küfür ve hakaret edilen yerde durmaz duramaz ve böylesi küstahça hareketlere karşı canı pahasına olsa da sessiz kalamaz.  Ancak şunu unutmamalıyız ki; günümüzde camilerde her ne kadar düşmanlarının adı anılsa da Hz. Ali ve Ehlibeyt’e küfür edilmiyor. Bunun çözümü biz Alevilerin 12 İmamın inanç ve içtihadının yapılıp yaşandığı mescitler inşa ederek onların değerlerini yaşatmamızdır.

5- Namaz Kılanları da Görüyoruz

Bazen de namaz kılmayanların getirdikleri sudan bahanelerin bir diğeri de şöyle, Namaz kılanları da görüyoruz. Namaz kılıyorlar faiz yiyorlar, namaz kılıyorlar kul hakkı yiyorlar, camiden çıkıp insan yakıyorlar ve baş kesiyorlar. Bunların namazını biz kılmayız. Biz onlardan daha dürüst ve doğruyuz.

Bu gerekçe de hiçbir akıl sahibi tarafından benimsenmeyecek bir mazeret ve gerekçedir: “Biz Aleviler eğiti ve öğretilerimizi o cemaat bu parti, şu düşünce bu fikirden değil 12 İmam’dan almalıyız. Gerek Peygamberimizin gerekse 12 İmamın nurlu hayatı doğrultusunda hayatımızı şekillendirmeli ve başkalarına örnek olmalıyız. Öyle ki namaz kılmayı, insanlara hoş görü, şefkati ve insanlığı bizler diğer toplumlara sunmalıyız. Başkalarının yaptıkları hata ve kusurlarından dolayı inanç ve değerlerimizi yok sayamayız.  Peygamber ve 12 İmam’ı hayatında hiçbir olumsuz örnek yoktur. Bizlerin önderi de 12 İmam olduğuna göre başkalarının hatası bizim hata etmemizin gerekçesi olamaz.

Devamı Var……

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*