Namazı Önemsememek

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Şahsın birisi içinde peygamberin bulunduğu bir camiye girdi ( ve namaz kılmaya başladı) secdelerini hızlıca ve secde denmeyecek şekilde yerine getirdi. (Bunu gören) Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur. Bu aynı karganın gagasını yere vurmak gibidir.  Eğer bu halde ölmüş olsa Muhammed’in dini üzere ölmez.

İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Bir kul namaza durduğunuda onu hafife alır ve önemsemez ise (hızlı kılma, dikkati dağıtma vs.) Allah Tebareke ve Teâlâ meleklere şöyle buyurur: Kuluma bir bakın sanki ihtiyaçlarını gidermek başkasının elinde. Acaba o ihtiyaçlarının giderilmesinin benim elimde olduğunu bilmiyormu?

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: Namazlarınızı zayi etmeyin. Kim namazını zayi ederse Karun ve Haman ile haşredilir. Allah üzerine haktır ki onu münafıklar ile birlikte ateşe atsın! Yazıklar olsun namazlarını ve peygamberinin sünnetini eda etmeyi gözetmeyene!

İmam Sadık aleyhisselam babaları kanalıyla Peygamberimizden şöyle nakletmiştir: Şeytan günlük namazlarını eda edinceye kadar Ademoğlundan korkar. Ancak namazını zayi ettiği zaman cüretlenip onu büyük günahlara düşürür.

İmam Sadık aleyhisselam Peygamberimizden sallallahu aleyhi ve ali şöyle nakletmiştir: Namazı hafife alan benden değildir. Allah’a andolsun (Kevser) havuzunda bana ulaşamayacaktır.

İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurmuştur: İnsanın namazda tenbellik göstermesi imanının zayıflığındandır.

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: Emanete riayet etmeyenin imanı, ahde vefa etmeyenin dini ve ruku ve secdelerini doğru bir şekilde yerine getirmeyenin de namazı yoktur.

İmam Ali aleyhisselam buyurmuştur: Hırsızların en kötüsü namazlarından çalandır. (hakkıyla kılmayandır)

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: Namaz dinin direğidir. Kim bilerek onu terk ederse dini yok olur.  

Peygamber sallallahu aleyhi ve âli şöyle buyurmuştur: Namaz kılmayana Tevratta lanet edilmiştir, İncilde lanet edilmiştir, Zeburda lanet edilmiştir, Kur’an’da lanet edilmiştir, Cebrail’in diliyle lanet edilmiştir, Mikailin diliyle lanet edilmiştir ve Muhammed’in diliyle lanet edilmiştir.

 Peygamber sallallahu aleyhi ve âli şöyle buyurmuştur: Kim sevabını ümit etmeden ve cezasından kormadan namazını terk ederse Yahudi, Hıristiyan ve Mecusi olarak ölmesinden korkmam.

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam Peygamberimizin sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: Müslümanlıkla kâfirliğin arasında bilerek ya da önemsemeyerek namazı terk etmesi vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*