Namazın Faydaları

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam, Peygamberimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir: Sizden herhangi birinin evinin önünden bir nehir aksa ve o nehirde günde beş defa yıkansa, acaba o kişinin bedeninde kir kalırmı? Namaz da akan nehir gibidir. İnsan her namaz kıldığında bir sonraki namaza kadar işlediği günahlarından arınır.

İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Kulun Allah’a en fazla yakın olduğu zaman secde halindeki durumdur. Allah buyuruyor: “secde et, yaklaş!”

İmam Ali aleyhisselam: Eğer namaz kılan kimse kendisini kapsayan rahmeti bilseydi başını secdeden kaldırmazdı.

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam Peygamberimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir: “Kul namaza durduğunda Allah namazını bitirinceye kadar ona yönelir ve rahmet onu başında göğün ufkuna kadar kapsar ve melekler etrafından göğe kadar onun etrafını kuşatırlar ve Allah onun başının üzerinde bir meleği şöyle demesi için görevlendirir: ‘Ey namaz kılan! Kimin sana baktığını ve kiminle yakarışta bulunduğunu bilseydin yerinden hiç kıpırdamazdın’ (sürekli namaz halinde olurdun.)”

Ebu Basir şöyle demiştir: Ben İmam Sadık’ın vefatı dolayısıyla Ümmü Hamide’ye başsağlığı dilemeye gitmiştim. Beni görünce ağladı ve bende onun ağlamasına dayanamadım ağladım. Ardından şöyle dedi: Ey Ebu Muhammed! Eğer İmam Sadık’ı vefatı esnasında görseydin çok şaşırtıcı bir olay görürdün. Gözlerini açtı ve buyurdu: Benimle aramda akrabalık bağı olan herkesi toplayın. Bütün herkesi topladık. İmam Sadık onlara baktı ve ardından şöyle buyurdu: “Şefaatimiz namazı hafife alanlara ulaşmaz.”

İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Namaz şeytanın saldırıları karşısında bir kalkandır.

İmam Rıza aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Namaz her takvalı kulun (Allah’a) yakınlaşma vesilesidir.

İmam Ali aleyhisselam şöyle buyurmuştur:  Allah için Allah için namazı gözetin, doğrusu namaz en hayırlı amel ve o dininizin direğidir.

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur. Gerçektende namaz kabirde ölü kimsenin yanına apaydın yüzlü bir kimse olarak gelir ve onun kabirde yoldaşı olur ve berzah korkularını ondan uzaklaştırır.

İmam Ali aleyhşsselam şöyle buyurmuştur: Günlük (kılınan) beş vakit namaz büyük günahlardan sakınıldığı takdirde namazların arasında işlenen bütün günahların kefaretidir. Bu Allah’ın Kuran’da buyurduğu şu sözüdür: “Doğrusu iyilikler kötülükleri yok eder.”

İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurmuştur: (Kıldığı) Namazının kabul olup olmadığını bilmek isteyen kimse namazının onu hayâsızlık ve kötü işlerden alı koyup koymadığına baksın. Alıkoyduğu oranda namazı kabul olmuştur.

İmam Sadık aleyhisselam Peygamber efendimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir: Namaz vakti girdiğinde bir melek insanların arasında şöyle seslenir: Ey insanlar! Kalkın ve sırtınıza yaktığınız (günah) ateşlerini namaz ile söndürün.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*