Namazları Vaktinde Kılmaya Özen Göstermek

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Namazdaki unutkanlıklar (namaz esnasındaki dikkat dağınıkları) namazdan sayılmaz ancak Allah onları nafilelerle (müstehap namaz ve amellerle) telafi ediyor. Kulun ilk hesaba çekileceği şey namazdır. Eğer o kabul olursa diğer ameller de kabul olur. Namaz ilk vaktinde kılındığı zaman (Allah katına gönderildiği zaman) nurlu bir şekilde sahibine dönerek ona şöyle demektedir: Beni gözettin Allah’ta seni gözetsin! Ancak eğer vaktinde kılınmaz ve kurallarına da uyulmazsa simsiyah bir şekilde sahibine dörek şöyle demektedir: Beni gözetmedin Allah’ta seni gözetmesin!

İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Her namaz içi iki vakit (fazilet vakti ve müşterek vakti) vardır. İlk vaktinde kılınan namaz en faziletli namazdır.

İmam Rıza aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Bilki her namazın iki vakti vardır; İlk vakti ve son vakti. (Namazın) İlk vaktinde Allah’ın rızası ve son vaktinde de bağışlaması vardır. 

İmam Sadık aleyhisselam Peygamberimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir: Farz namazı vaktinde kılmayan (kazaya bırakan) bizim şefaatimize ulaşamayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*