11. İmam Hz. Hasan Askeri’nin -aleyhisselam- Taraftarlarına Vasiyeti

Size Allah’a karşı takvalı olmayı, dinde emirlere en gerekli şekilde uymayı, Allah için çabalamayı, doğru sözlü olmayı, iyi olsun kötü olsun birisi emanet bıraktığında onu korumanızı, uzun secdeler yapmanızı ve komşularınızla iyi geçinmenizi vasiyet ediyorum. Hz. Muhammed (s.a.a) bunun için Allah tarafından gönderilmiştir.

İnsanların cenazelerine katılın, namazlarına itirak edin, hastalarını ziyaret edin, haklarını verin. Doğrusu sizden biri dininde takvayı gözetip, sözünde doğru olunca, emaneti sahibine verip, insanlara güzel ahlaklı davranınca işte bu adam Alevi/Şii derler. Bu da beni çok sevindirir.

Allah’tan sakının ve yüz akı olun utanç ve ar vesilesi olmayın. Bütün güzellikleri bize çekin, bütün kötülükleri bizden uzaklaştırın. Çünkü hakkımızda bir iyilik söylendiği zaman biz ona layığız ama hakkımızda bir kötülük söylendiğinde kesinlikle biz öyle değiliz. (Öyleyse sizler de davranışlarınıza bunu yansıtın.)

Allah’n kitabında hakkımız var, Allah’ın Peygamberiyle akrabalığımız var, Allah tarafından paklananlarız. Bizim dışımızda kim böyle bir iddiada bulunurda o kesin yalancıdır.

Allah’ı çok anın, ölümü çok anın, Kur’an’ı çok okuyun, Muhammed’e çok salavat gönderin. Doğrusu Peygambere gönderilen bir salavatın on sevabı vardır.

Bu vasiyetimi gözetin. Sizi Allah’a emanet ediyorum. Selam üzerinize olsun.

Kaynak: Tuhafu’l Uku’l s.464

Tercüme: Çorum Ehlibeyt Vakfı Araştırma ve Toplumu Aydınlatma Çalışma Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*