4. Hutbe: İmam Ali’nin (a.s) Cemel Savaşında Talha ve Zübeyir Öldürüldükten Sonra Yaptığı Konuşma

Hz. Ali bu hutbesini Talha ve Zübeyr’in öldürülmesinden sonra irad etmiştir.

“Karanlıklarda doğru yolu bizimle buldunuz, üstün­lüklere bizimle eriştiniz, akşam sonu karanlıklarında bi­zimle sabah aydınlığına erdiniz. Sağır olsun apaçık öğüdü duymayan kulak! Yüksek sesin sağır ettiği kulak, fısıltıyı nasıl duysun? (Allah korkusundan) Boyuna çarpan titrek yürekler yatışsın/itminana ersin.

İşin sonunda haksızlığa sapacağınızı bekliyor, üzeri­nizde hileciler ve aklanmışların özelliklerini görüyordum. Niyetimin doğruluğu (gönül sefam) bana sizin gerçek halinizi gösterdiği halde din perdesine büründüğünüz için bunun görmezlikten geldim.

Batıl yol üzerinde toplandığınızda, sizin için hak yolun başında durdum. Her yana şaşkınca bakıyordunuz, kılavu­zunuz yoktu, kuyu kazıyordunuz su bulamıyordunuz. Bu­gün artık beyan sahibinin konuşmayan/sessiz dilini konuş­turuyorum. (Halimi beyan eden bu sır dolu hutbeyi irad ediyorum) Bana muhalefet eden kimselerin reyi/görüşü yerin dibine batsın!

Bana gösterildiğinden beri hak konusunda şüpheye düşmedim. Musa nefsi için değil, cahillerin ve sapık/batıl devletlerin hâkimiyetinden/galebesinden korkmuştu. Bu­gün hak yolla batılın karşı karşıya geldiği yerde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Suya kavuşacağından emin olan kimse (bana itaat eden kimse) hiç susamaz (sapıklığa düş­mez.)”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*