56. Hutbe: İmam Ali (a.s) İslam’ı Korumanın Gerekliliği Hakkındaki Konuşması

Hz. Ali (a.s) bu hutbesinde kendinin ve diğer ashabın İslam dinini savunma savaşlarında gösterdiği direniş-mukavemetini anlatmakta, ashabını cihada teşvik etmekte ve bu önemli görevde gevşeklik göste­renleri kınayarak şöyle buyurmaktadır:

“Şüphesiz biz hep Resulullah (s.a.a) ile beraberdik. (Bu uğurda) Babalarımızı, kardeşlerimizi, amcalarımızı öldürü­yorduk. Bu sadece imanımızı, teslimiyetimizi doğru yoldaki sebatımızı, acılara sabrımızı, düşmanla cihad faaliyetlerimizi arttırıyor, güçlendiriyordu. Bizden biri düşman as­kerlerden biriyle savaşıyor, iki koç gibi birbirine saldırıyor ve “acaba hangisi diğerini ölüm bardağı ile suvaracak?” (diye bekliyorduk.) Bazen biz düşmanımıza üstün-galip ge­lirdik, bazen de düşmanımız bize üstün-galip gelirdi. Allah-u Teâlâ doğruluk ve dürüstlüğümüzü görünce düş­manımızı hor-hakir kıldı ve bizlere zafer nasip etti. So­nunda İslam her yere yayıldı ve kendine geniş bir yer edindi.

Canıma/ömrüme andolsun eğer sizin gibi (ihmalkâr-tembel) davransaydık dinin bir tek direği dikilmez, iman ağacının bir tek dalı yeşermezdi. Allah’a andolsun bu yap­tıklarınızdan dolayı kan sağacak, sonra da çok pişman ola­caksınız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*