63- Münafıkun Suresi

(Medine’de inmiştir; 11 ayettir.)

(Bu sure münafıklar hakkında indiği ve onların durumlarını açıkladığı için bu isimle anılmıştır. Ayrıca, 1. ayetinde “Münafıkun” kelimesi de geçmektedir.)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

1. Münafıklar sana geldiklerinde, “Biz senin, Allah’ın peygamberi olduğuna şahitlik ederiz.” dediler. Allah, senin kendi peygamberi olduğunu bilir. Allah, münafıkların yalancı olduklarına şahitlik eder.

2. Yeminlerini kendilerine siper yaparak (insanları) Allah’ın yolundan alıkoydular. Onların yaptıkları iş ne kötüdür!

3. Bu, onların önce iman edip, sonra kâfir olmalarındandır. Bu yüzden kalplerine mühür vuruldu, artık onlar anlamazlar.

4. Onları gördüğünde vücut yapıları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Duvara dayandırılmış kütükler gibidirler. Her feryadı kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır; onlardan sakın. Allah onları kahretsin, nasıl (haktan) döndürülüyorlar?!

5. Onlara, “Gelin Allah’ın Peygamberi sizin için bağışlanma dilesin.” denildiği zaman başlarını çevirirler ve böbürlenerek uzaklaştıklarını görürsün.

6. Onlara bağışlanma dilesen de, dilemesen de, onlar için birdir. Allah, asla onları bağışlamaz. Kuşkusuz, Allah yoldan çıkan topluluğu hidayete erdirmez.

7. “Allah’ın Peygamberi’nin yanında olan­lara bağışta bulunmayın ki, dağılıp gitsinler.” diyenler onlardır. Oysa göklerin ve yerin hazineleri Allah’ındır. Fakat münafıklar (bunu) anlamazlar.

8. “Medine’ye dönersek, üstün olan, değersiz olanı oradan mutlaka çıkaracaktır.” derler. Oysa üstünlük Allah’ın, Peygamberi’nin ve müminlerindir. Fakat münafıklar (bunu) bilmezler.

9. Ey iman edenler! Mallarınız ve çocuklarınız, sizi Allah’ı anmaktan alıkoymasın. Kim böyle davranırsa, işte onlar ziyana uğrayanlardır.

10. Birinize ölüm gelip de, “Rabbim! Ne olur beni yakın bir süreye kadar ertelesen de sadaka verip iyilerden olsam!” demesinden önce, size verdiğimiz rızıktan Allah yolunda harcayın.

11. Bir nefsin eceli gelince Allah asla onu ertelemez. Allah, yaptıklarınızdan haberdardır.

Meal:Murtaza Turabi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*