ALEVİYİM…

Yazar

Bu âlemde bir hak ve hakikat vardır. O da Allah’ı tanıma ve O’na kul olmaktır. Allah-u Teâlâ, 124 bin tane peygamber göndermiş olsa da hepsi, sadece bu hak ve hakikati ikrar etmek ve anlatmak için gelmişlerdir. Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e kadar gelen bütün peygamberler, bu hak yolu ve hakikati insanlığa anlatmışlardır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’den sonra da bu yolu, 12 İmamlar devam ettirmiştir. Bu hakikat, her zaman ve her dönemde onu anlatan peygamberin veya Masum İmam’ın adıyla müsemma olmuştur.    

Bu hakikati ve hak yolu; Hz. Muhammed (s.a.a) ikrar etmiş, yaşamış, yaşatmış ve anlatmıştır; adı olmuştur MUHAMMEDİ! Sonrasında Hz. İmam Ali (a.s) ikrar etmiş, yaşamış, yaşatmış ve anlatmıştır; adı olmuştur ALEVİ! Hz. İmam Hüseyin (a.s) ikrar etmiş, yaşamış, yaşatmış ve anlatmıştır; adı olmuştur HÜSEYNİ! 12 İmamlar’ın 6’ncısı Hz. İmam Cafer Sadık (a.s) ikrar etmiş, yaşamış, yaşatmış ve anlatmıştır; adı olmuştur CAFERİ!

Kısacası 12 İmamlar’dan her birisinin döneminde bu yol, onun adıyla müsemma olmuştur.    

“Alevilik ile Caferilik birbirinden ayrıdır” demek, “Hz. İmam Ali ile Hz. İmam Cafer Sadık birbirinden ayrıdır” demek gibi olur. “Farklı yollara sahip” demek gibi olur. Kur’an-ı Kerim’de geçen ayette müminlerin duası şöyle değil mi? “Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler.” Mümin odur ki; 124 bin peygamberin hepsini kabul etsin. Mümin odur ki; 12 İmamlar’ın hepsini bir görsün; ayırmasın birbirinden. Yoksa mümin olamazsın.

Ben Aleviyim, sen Caferisin veya ben Caferiyim sen Alevisin diyerek ayırma 12 İmamlar’ı birbirinden! Uyma, aldanma şeytanlara; bozma Kalu Bela’da verdiğin ikrarını! Kalu Bela’da verdiğin ikrarın yansımasıdır bütün bu isimler… Takılma isimlere, özünü gör ve yolundan dönme! 

Ey Cahil! Şunu bil ki; 12 İmamlar’ın hepsi bir nurdur, ayrılmazlar birbirinden… Hepsinin gittiği yol birdir; şaşmazlar izlerinden. Sen şaşırmışsın yolu ki; ayırırsın birbirinden! Aliye’l Mürtaza gitmiştir Muhammed’in izinden. İmam Hasan ve İmam Hüseyin babalarının peşinden, sonrasında İmam Cafer gitmiştir dedelerinin yolundan…   

Bu yüzden şunu bil ki; ALEVİYİM, çünkü Hz. Ali’nin yolundan ve izinden giderim… HÜSEYNİYİM, çünkü Kerbela’nın acısını çekerim… CAFERİYİM, çünkü Hz. İmam Cafer Sadık’ın buyruklarına amel ederim…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*