Allah’ın, Meleklerin ve Müminlerin Peygambere ve Ehlibeyt’ine salat ve selam etmeleri ne anlama geliyor?

“Doğrusu Allah ve melekleri Peygambere salat ederler, ey inananlar sizde ona salat edin ve tam bir teslimiyetle teslim olun.” Ahzap:56

Ebu Mugayre’nin bildirdiğine göre İmam Mua Kazım’ın (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Herkim sabah ve akşam namazından sonra ayaklarını toplamadan ve herhangi biriyle konuşmadan önce salavat ayetini okur; “Doğrusu Allah ve melekleri Peygambere salat ederlerler, ey inananlar sizde ona salat edin ve tam bir teslimiyetle teslim olun.” ve ardından Muhammed ve soyuna salat ederse Allah onun yüz dileğini yerine getirir ki onların yetmiş tanesi dünyada otuz tanesi de ahrettedir.”

Ravi diyor ki ben İmam Musa Kazım’a (a.s) şöyle sordum: Acaba Allah’ın salatının, meleklerin salatının ve müminlerin salatının manası nedir?

İmam Musa Kazım (a.s) şöyle buyurdu: “Allah’ın salatı ondan gelen rahmettir, meleklerin salatı Muhammed ve Evlibeyt’i için övgüdür ve müminlerin salatı da duadır.

Muhammed ve Âli Muhammed’e salat etmenin sırlarından biri de şu şekilde salat ve selam etmektir:

“Allahumme salli ala Mummedin ve Âli Muhammed’in fil evveline ve salli ala Mummedin ve Âli Muhammed’in fil ahirine ve salli ala Mummedin ve Âli Muhammed’in fil meleil âla ve salli ala Mummedin ve Âli Muhammed’in fil murseline. Allahumme âti Muhammed’en el-vesilete ve’ş-şerefe ve’l fazilete ve’d-derecetel kebire. Allahumme inni amentu bi-Muhammed’in velem erah, felem tahrimni yevmel gıyameti ruyetehu verzukni suhbetehu ve teveffeni âla milletihi, vesgini min havzihi meşraben reviyyen saigan hanien la ezmeu be’dehu ebeda. İnneke âla kulli şey’in gadir. Allahumme kema amentu bi-Muhammed’in velem erahu fe-arrifni fi’l cinani vechehu, Allahumme bellig Muhammed’en ânni tehiyyeten kesiraten ve selama.”

Tercümesi: “Allah’ım! İlklerin içinde Muhammed ve Âli Muhammed’e salat eyle ve sonların içinde Muhammed ve Âli Muhammed’e salat eyle ve melei âlâda (yüce makamda ve yücelerin içinde) Muhammed ve Âli Muhammed’e salat eyle ve Peygamberlerin içinde Muhammed ve Âli Muhammed’e salat eyle. Allah’ım! Muhamed’e vesile (şefaat makamı), şeref, fazilet ve ulu dereceler inayet buyur. Allah’ım ben görmediğim halde Muhammed’e inandım. Öyleyse kıyamet günü onu görmekten beni mahrum eyleme, bana onunla oturup konuşma şerefini bahşet, canımı onun dini üzerine al ve bana onun havuzundan kana kana içir ki bir daha susamayayım. Dorusu senin herşeye gücün yeter. Allah’ım! Görmediğim halde Muhammed’e ve (Ehlibeyt’ine) inandığım gibi kıyamet günü onun nur yüzünü bana göster. Allah’ım! Muhammed’in pak ruhuna benden bol bol salat ve selam ulaştır.”

İmam Musa Kazım: Her kim bu şekilde Peygambere (s.a.a) salavat gönderirse günahları silinir, hataları yok olur, sevinci daim olur, duaları kabul olur, isteklerine ulaşır, rızkı çoğalır, düşmanlarını tanır, birçok hayor ve bereketlere ulaşır, cennetlerin yüce makamlarında Peygamberinin dostlarından olur.” Bu duanın sabah akşam üç defa tekrarlanması gerekir.”

 Kaynak: Amellerin Sevabı ve İkabı s.156

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*