ÇORUMLU ALEVİLERİN AŞURA GÜNÜ MATEM TÖRENİ (2021)

Çorum’da yaşayan Aleviler İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitlerini Ehlibeyt camilerinde hazırladıkları anma töreniyle andılar.

Öğle ve ikindi namazlarının Caferi yani 12 İmam mezhebine göre peşpeşe kılınmasının ardından Muhammed Bedri’nin Kuran okumasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını Muhammet Ali Arapoğlu yaparken sunumları Zeynel Yıldırım yaptı.

Bilgisayar yönetimini Ali Mert Üşümüş’ün yaptığı törende Ali Keskin ve Muhammed Keser’in okudukları şiir ve slayt gösterisinin ardından hazırlanan minik bir tiyatro sahnesi sergilendi.

Elmas Kolbüken’in makalesinin ardından Cami imamı Özgür Arapoğlu günün mana ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

İmam Özgür Arapoğlu konuşmasında Kerbela’ya ağlamanın yanı sıra Kerbela’nın ve İmam Hüseyin’in (a.s) kıyamının mesajının güncellenmesi gerektiğine ve Onun hedefi olan Kur’an ve fıkhın namaz, hac ve Ramazan ayı orucunun önemine dikkat çekerek, bu ayın matem ve yas ayı olduğunu söyleyip, bundan dolayı bu günlerde tatlı dağıtanların, bu günleri matem orucu ilan edenlerin, Muharremin ve Aşura’nın hürmetini gözetmeden düğün yapıp eğlence düzenleyenlerin, Muharremi bereket ayı ilan edenlerin çok büyük yanlış yaptıklarını belirterek Alevilerin her taraftan yalan ve çarpıtmalarla kuşatıldığını ve bunun aşılması gerektiğini belirtti.

Halil Çelik ve Altan Demirin okudukları sinelerin ardından tören dua ile bitti. Törenin bitiminde Ehli Beyt Vakfı yönetimince katılanlara Aşura günü ne oldu isimli bir kitap ve İmam Hüseyin (a.s) ve Kerbela şehitleri aşkına çeşitli ihsanlar dağıtıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*