Ehl-i Beyt’ten Yaşam Adabı

Elbise Giymenin Adabı

1- Giyilmesi Haram Olan Giysiler           

  Erkeklerin saf ipek ve altın dokumalı elbise giymeleri haramdır. Mendil, kese (cüzdan) ve tek başına avret yerini örtmeğe yetmeyen şeylerin de ipek olmaması ihtiyata daha yakındır.

            Hz. Resul (s.a.a) sahih bir hadiste Hz. Ali’ye (a.s) şöyle buyurmuştur: “Ya Ali! Altın yüzük takma ki, o senin cennetteki ziynetindir ve ipek elbise giyme ki, o senin cennetteki giysindir.

            Başka bir hadisinde: “İpek giyme ki, Hak Teala kıyamette bundan dolayı derini ateşle yakar” diye buyurmuştur.

            İmam Sadık’tan (a.s) şöyle sordular: “Acaba erkekler ailelerini altın ile ziynetlendirebilirler mi?” İmam (a.s): “Evet, oğullarınız dışında kadın ve kızlarınızı altın ile ziynetlendirebilirsiniz” diye buyurdular.

2- Yünlü, Keten ve Pamuklu Giysiler Giymek

            En iyi giysiler pamuk dokumalı giysilerdir. Ondan sonra da keten giysileridir. Yünlü giysileri sürekli olarak giymek ve kendisine kıyafet olarak seçmek mekruhtur. Ancak bazen kanaat için veya soğuktan korunmak için fena değildir.

            Hz. Ali’den (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Pamuklu giysiler giyin ki, o Allah’ın Resulünün ve biz Ehlibeyt’in giysilerindendir.”

            Ebuzer-i Gaffari’den nakledilen bir hadiste Hz. Resul (s.a.a) şöyle buyurmuşlardır: “Dünyanın sonu yaklaştığında bir gurup insan ortaya çıkacaktır. Yazın ve kışın yünlü elbise giyecekler ve bu sebepten dolayı diğerlerinden üstün ve faziletli olacaklarını zannederler. O cemaate yeryüzü ve gökyüzü melekleri lanet ederler.”

            Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: “Keten giysi peygamberlerin giysilerindendir.”

3- Giysilerde Müstahap ve Mekruh Olan Renkler

            Giysilerde en iyi renkler beyazdır; ondan sonra sarı, sonra yeşil, sonra açık tonlu kırmızı, mor ve edesi (mercimek rengi) dir. Koyu kırmızı renkli giysiler özellikle namazda mekruhtur. Siyah renkli giysileri giymek her halükarda şiddetli kerahete sahiptir. Ancak siyah renkli aba ve ayakkabı istisna edilmiştir.

            Hz. Peygamber (s.a.a) şöyle buyurmuştur: “Beyaz giysi giyin ki, o renklerin içinde en iyi ve en temiz olanıdır. Ölülerinizi de beyaz kefenle sarınız.”

            İmam Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur: “Yeni damat olan kimsenin dışında koyu kırmızı giysi giymek mekruhtur.”

            Yine İmam Sadık’tan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Ramazan ayının sonuncu günü Cebrail (a.s) Hz. Resul’ün (s.a.a) yanına geldi. O ikindi namazından sonra arşa çıkınca Hz. Resul (s.a.a) Hz. Fatıma’yı (s.a) çağırdı ve ondan Hz. Ali’yi de (a.s) çağırmasını istedi. Onlar gelince Hz. Ali’yi (a.s) sağ yanına oturtarak, onun elinden tutup kendi eteğinin üzerine koydu ve Hz. Fatıma’yı da (s.a) sol yanında oturtarak onun da elinden tutup kendi eteğinin üzerine koydu ve şöyle buyurdu: “Cebrail’in bana getirdiği haberi size söylememi ister misiniz?” Onlarda “Evet, ya Resulullah (s.a.a)  dediler. Hazret buyurdular ki: “Cebrail şöyle dedi: “Ben kıyamette arşın sağ tarafında bulunacağım ve Hak Teala bana biri kırmızı gül renginde ve diğeri yeşil olan iki elbise giydirecek ve sen ya Ali arşın sağ tarafında olacaksın. Sana da iki tane aynı elbiseden giydirecekler.” Sonra ravi arz etti: “ Halk böyle kırmızı rengi mekruh biliyorlar.” Hazret buyurdu ki: “Allah, Hz. İsa’yı (a.s) gökyüzüne götürdüğünde böyle olan iki elbiseyi ona giydirdi.”

4- Bazı Giysileri Giymenin Adabı

            Çok uzun giysileri giymek, kol kısmını uzun bırakmak ve elbiseyi kibirlenerek yerde sürümek mezmum (kötü) ve mekruhtur.

            İmam Musa Kazım’dan (a.s) şöyle nakledilmiştir: “Hak Teala peygamberine şöyle buyurdu: “Ve siyabeke fetehhir” lafzı tercümesi yani, “Kendi elbiselerini temizle” demektir. İmam (a.s): “O hazretin elbiseleri temiz idi. Lakin ilahi maksat: “Elbiseni kısalt ki, bir şeye bulaşmasın” dır” diye buyurdu.

            Başka bir rivayete göre: “Kaldır,  yere sürünmesin” olarak algılanmıştır.

            Muteber bir hadiste nakledildiğine göre Hz. Ali (a.s) gömlek giydiği zaman kolunu çeker ve el parmaklarının başından fazla kalan kısmı keserdi.

            Hz. Resul (s.a.a) Ebuzer’e şöyle buyurdu: “Her kim kibirlenerek elbisesini yerde sürürse, Hak Teala kıyamet günü ona rahmet gözüyle bakmaz.” Ayrıca topuktan aşağı uzayan elbisenin ateşte olduğu zikredilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*