EHLİBEYT BUYRUKLARINDA NEFSİMİZİ HESABA ÇEKMENİN ÖNEMİ

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.a) şöyle buyurmuştur:

“Size uyanık ve akıllıların en uyanık ve akıllısını aynı şekilde ahmak ve akılsızların en ahmak ve akılsızını haber vereyim mi?”

Kendisine evet ey Allah’ın elçisi (s.a.a) denince şöyle buyurmuştur:

“Ey uyanık ve akıllı kimse nefsini hesaba çeken ölümden sonrası için amel edendir.

En ahmak ve akılsız kimse ise nefsinin isteklerinin peşinde koşan ve sürekli Allah’a karşı uzun arzular ve boş beklentiler içinde olan kimsedir.”

Peki Nefsimizi Nasıl Hesaba Çekmeliyiz?

Adamın birisi İmam Ali’nin (a.s), huzurunda ayağa kalkarak “Ey Müminlerin Emiri (a.s), insan nefsini nasıl hesaba çeker” diye sordu.

Bunun üzerine İmam Ali (a.s) şöyle cevap verdi:

“İnsan sabah kalkıp (gündelik işlerini yaptıktan sonra) akşam olunca nefsine dönerek şöyle der:

Nefsim! Doğrusu bugün geçti ve bir daha asla sana geri dönmeyecek. Allah bugünü nasıl harcadığın hususunda senden hesap soracak. Öyleyse söyle bakalım. Bugün ney yaptın?

Allah’ı çokça mı andın? Ya da O’na bol bol hamd’u senada mı bulundun?

Yoksa mümin bir kardeşinin sorununu mu çözdün veya onun sıkıntısını mı giderdin ya da yokluğunda ailesi ve çocuklarına sahip mi çıktın veya öldükten sonra onun arkada kalanlarını mı koruyup kolladın?

Ya da mümin kardeşine yapılan gıybeti mi önledin?

Ya da bir Müslümana yardımda mı bulundun?

Ne yaptın söyle bakalım… diyerek gün içerisinde yaptıklarını sayar. Yaptığı şeylerin içinde hayır bir amel olduğunda Allah Azze ve Celle’ye hamd eder ve kendisine bu başarıyı verdiği için onu yüceltir.

Ama saydığı şeylerin içinde bir günaha veya bir kusura denk gelirse Allah Azze ve Celle’den bağışlanma diler ve bir daha onu yapmamaya karar verir. Onun etkilerini yok etmek içinde Muhammed ve Pak Ehlibeyt’ine salavat gönderir, kendi kendine Emire’l Müminin İmam Ali’ye olan biatini tazeler, onu yerenlere, düşmanlarına ve hakkını gasp edenlere lanet okur.

Eğer böyle yaparsa Allah Azze ve Celle ona şöyle buyurur: “Dostlarımı sevdiğin düşmanlarıma da kin güttüğün sürece seninle günahların hususunda tartışmayacağım.”

Kaynak: Biharu’l Envar c.67 s.70

Çorum Ehlibeyt Vakfı Araştırma ve Toplumu Aydınlatma Çalışma Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*