EY CAN! NE KADAR HÜSEYNİSİN, NE KADAR MALINA MÜLKÜNE VE RAHATINA DÜŞKÜN?

Bir Muharrem Ayına daha girmiş bulunuyoruz. İmam Hüseyin’in yasında alemler mateme büründü ve kainatta “Va Hüseyin” sesleri yankılanıyor. Bütün varlıklar bu yasa ortak oldular. Ancak ne var ki ortak olmayan veya olamayan tek varlık insan.

Muharrem Ayı ve Aşura günü samimiyet ve ihlas testidir. Ey Müslüman! Sor kendine ne kadar Hüseynisin?

  • Muharrem ayı geldiğinde siyahlara bürünüyorsan ve evinde Muharrem köşesi varsa balkonunda matem bayrağı dalgalanıyorsa sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • İmam Hüseyin’i sabah akşam anabiliyorsan, aklına geldiğinde kalbin sızlıyor ve gözlerin yaşarıyorsa sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • Onca işin gücüne rağmen bütün meşgaleni bırakıp İmam Hüseyin’in matem meclislerine katılabiliyorsan sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • İnsanlar Muharremden ve matemden habersiz düğün yapıp eğlenirken sana gelen davetleri İmam Hüseyin’e olan saygı ve hürmetten dolayı geri çevirebiliyorsan sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • İmam Hüseyin’in meclislerine katılmanın Allah’tan gelen özel bir başarı olduğuna inanarak katıldığında ondan en güzel şekilde yararlanmak için göz yaşı dökmeye çalışıyorsan sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • Onca yorgunluğuna rağmen İmam Hüseyin meclislerine katılabiliyorsan sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.
  • Her Muharrem geldiğinde içinde bir Kerbela oluşturup bir Aşura yaratıp nefsindeki yezitvari kötü sıfatlara Hüseyinvari bir şekilde kıyam edip onlardan geçebiliyorsan, yada en azından (namahreme el vermemek, müzik dinlemek, faiz yememek gibi) bir kötülüğü bırakabilip yapmadığın (namaz, kılmak, humus vermek, anne babaya saygı göstermek gibi) bir iyiliği yada dini bir vecibeyi yapabiliyorsan sevin Hüseyni olma belirtileri sende var.

Allah göstermesin buna mukabil rahatımızı bozamıyorsak, yirmi dört saatimizin 1 saatinin İmam Hüseyin’e ayıramıyorsak şu ayetin mazharı olabiliriz.

“De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz, biriktirdiğiniz mallar, durgunluğa uğramasından korktuğunuz ticaret ve beğendiğiniz evler, size Allah’tan, Peygamberinden ve O’nun yolunda cihad etmekten daha sevimli ise, artık Allah’ın emrini (azabını) getirmesini bekleyin. Allah, fasık topluluğu hidayete erdirmez.” Tövbe:34

UNUTMAYALIM HÜSEYNİYİM DEMEK KOLAY ANCAK HÜSEYNİ OLMAK ZORDUR.

       Hüseyin mi Dünya mı seçim senin.

Rabbim bizlere İmam Hüseyin (a.s) sınavından başı dik olarak çıkmayı ve İmam Hüseyin’in (a.s) kurtuluş gemisine binmeyi nasip eylesin.

Umarım bu yazıdan yazan kişi dahil herkes kendince pay çıkarır.

Çorum Ehlibeyt Vakfı Toplumu Aydınlatma Çalışma Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*