HAYATIN HER ALANINDA DENGE VE ÖLÇÜ – PİSAGOR’UN ADALET KUPASI…  

Hayatın her alanında denge ve ölçüye riayet etmek gerekir. Eğer ölçü aşılırsa, bütün kazanımlar elden çıkar, gider. Yapmak istediğimizin tam tersi olur. Pisagor’un Adalet Kupası buna en güzel örnektir. Bu örneği hayatımızdaki denge ve ölçü konusunda göz önünde bulundurabiliriz.  

Bazı örnekler:

– Nasihat etmede ölçülü olursak, etkili oluruz. Eğer nasihat etmede aşırı gidilirse, söylenen hiç bir sözün etkisi olmaz. Hatta sözler ve nasihatler ters etki yapmaya başlar. Karşı taraf inatlaşır ve sizin dediklerinizin tersini yapmaya başlar. Bu yüzden etrafınızdaki insanlara veya çocuklarınıza nasihat etmede ölçüyü aşmayın. Öncelikle her konuda ve gördüğünüz her hatada hemen nasihat moduna geçmeyin. Ya da 10 tane hata ve eksiklik görüyorsanız, bunların hepsini söylemeye kalkmayın. İçinden en önemli olan birkaç tanesini seçin ve onları da en güzel şekilde söyleyin.

– Birisini savunmada ve övmede aşırı giderseniz, olay tam tersine döner. Ölçüyü geçerseniz, önceki savunma ve övmeleriniz boşa gideceği gibi o kimseyi toplumun gözünden düşürürsünüz. Bu yüzden birisini savunacaksanız veya övecekseniz ölçülü olun ve aşırı gitmeyin.

Birisini toplumun gözünden düşürmek isteyenler, o kimseyi olur olmaz her alanda çok aşırı överler. Bazıları da bilinçsizce bunu yaparlar.

İnsanların birileri hakkında övgüyü dinlemeye bir kapasiteleri vardır. Eğer çokça överek insanların o kapasitesini geçerseniz, bardağı boşaltırsınız.

Savunurken de aynı şekilde ölçülü ve mantıklı olun ki sözleriniz etkili olsun.

– Zalimlerin haksızlıklarını ve zulümlerini anlatırken de ölçülü olun ve aşırı gitmeyin. Olduğundan fazlasını söylemeyin. Çünkü insanların bu sözleri dinlemeye bir kapasitesi vardır; eğer o ölçüyü aşarsanız, söylediğiniz sözlerin hiçbir etkisi kalmaz. Hatta tam tersine sizin haksız ve diğerinin haklı olduğunu düşünmeye başlarlar.  

– Arkadaşlıkta çok aşırı giderseniz, ileride düşmanlığa dönüşür. Her insanın dostlukta ve arkadaşlıkta bir ölçüsü vardır; eğer o ölçüyü aşarsanız kabınızdaki bütün su boşalır ve düşmanlığa dönüşür ya da en azından dostluğunuz kalmaz. Bu yüzden hadislerde, dostluğunuz ne kadar samimi de olsa her sırrınızı söylemeyin, diye geçmektedir. Bazıları ne yazık ki birisiyle biraz samimi olduğunda hemen hayatındaki bütün sırlarını söylemektedir.

– İyilik yapmada veya hayır yolda bağış yapmada da ölçü önemlidir.

وَلَا تَجْعَلْ يَدَكَ مَغْلُولَةً اِلٰى عُنُقِكَ وَلَا تَبْسُطْهَا كُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُومًا مَحْسُورًا

“Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz bir şekilde yerine oturur kalırsın.” (İsra/29)

İyilik yapmada da ne cimri olunmalı ve ne de aşırı gidilmeli, yoksa ayette de geçtiği gibi çaresizliği ve kınanmayı peşinden getirir.

Bunlar sadece bazı örneklerdi ki bizler kendi hayatımızın birçok alanında bu ölçü ve denge konusuna dikkat etmeliyiz. Eğer ölçüyü geçersek bardak tamamen boşalır…

Alevi Din Âlimi

Ali Akın Caba

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*