Hz. İmam Ali (a.s) 1400 Sene Öncesinden Günümüzü Anlatıyor

Esbağ b. Nubate’nin bildirdiğine göre Emire’l Müminin İmam Ali (a.s) şöyle buyurmuştur:

“İnsanlara öyle bir zaman gelecek ki kötü işler ayyuka çıkar ve (rahatça) işlenir, haramlara kimse dikkat etmez, o zaman zina normalleşir, yetim malları kolayca yenir, faiz almaktan kimse çekinmez, ölçü-tartı düzgün tutulmaz, içki-şarap helal bilinir, hediye adıyla rüşvet alınır, emanete ihanet edilir, erkekler (saç, giyim ve kuşamlarıyla) kadınlara benzer, kadınlar erkeklere benzer, namazın sınırları gözetilmez ve hac Allah için yapılmaz.

İşte böyle olduğunda bazen hilal düzgün gözükmez öyle ki iki günde görünür bazen de hiç gözükmez öyle ki Ramazan ayının başında insanlar (ay girmedi diye) yer içerler sonunda da ay çıkmadı diye bayram günü oruç tutarlar.

Allah’ın insanları gaflet içindeyken azabıyla yakalamasına karşı işte bu zamana dikkat edin, işte bu zamana dikkat edin.

Doğrusu bu olayların ardından çoklu ve hızlı ölümler başlayacak ve insanları (adeta) ışık hızıyla alıp götürecektir. Öyle ki sabah sağ salim olan kişinin akşam cenazesini defnedecekler, akşam yatağına sağ salim yatan kişi sabah cenaze olacaktır.

İşte böyle bir zaman geldiği zaman bela gelmeden insanın vasiyetini yazması elzemdir, son vaktinde kılamama korkusundan namazı ilk vaktinde kılması elzemdir. Sizden biri bu zamana ulaşırsa geceleyin abdestli olarak yatsın hatta yapabiliyorsa bütün hallerinde pak ve tahir (abdestli) olsun.

Çünkü böyle bir durumda insan ruhunu almak için Allah’ın elçisi ölüm meleğinin ne zaman geleceğini bilemez.

Doğrusu anlarsanız sizi uyardım, kavrarsanız size bildirdim, öğüt alırsanız nasihatte bulundum. Öyleyse açık ve gizlide Allah’a karşı gelmekten sakının ve Müslüman olarak ölün. Her kim İslam’dan başka bir edinirse ondan kesinlikle kabul olmaz ve o kişi ahrette zarara uğrayanlardan olur.”

Kaynak: Biharul Envar c.93 s.307

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*