Hz. Ümmü’l Benin’in Vefatı

İmam Ali’nin kendisinden on yaş büyük abisi Akil, kardeşine layık bir eş seçiminde her türlü özeni göstermiş Benî Kilab kabilesinden Fatıma’yı İmam Ali’ye (a.s) layık bulmuştu. Bu kabile, Araplar arasında cesaret ve edepleriyle meşhurdur.

 
Fatıma’nın babası Hizam ve annesi Leyla adını taşımaktadır. Anne ve babasının ataları nesilden nesle cesaretleriyle övülmüş ve tanınmışlardır. Örneğin; Fatıma’nın baba tarafından dedesi, Amir adlı meşhur bir şahıstı. Araplar arasında “mızraklarla dans eden adam” olarak bilinirdi ve bu lakapla anılırdı.
 
Bu nedenle Akil, Ali cesareti ile Amir cesaretinin birbirine karışıp en büyük cesaret örneğinin hâsıl olmasını istiyordu. Emsali bulunamayan Allah’ın aslanı İmam Ali (a.s), Akil’in önerisini kabul ederek onu Fatıma’yı istemesi için elçi olarak yolladı. Akil, Hizam ile sohbet edip kızı Fatıma’yı İmam Ali’ye istedi.
 
Ancak Hizam, tam bir sadakat ve doğrulukla bedevi bir kızın bedevi kültürüyle yetişmiş olmasından dolayı İmam Ali’ye (a.s) layık olmadığını dile getirdi. İmam Ali’nin (a.s) daha kültürlü bir bayanla evlenmesi gerektiğini, bu iki kültürün birbirine uygun olmadığını söyledi.
 
Akil, İmam Ali’nin (a.s) onun bahsettiği her şeyden haberdar olduğunu belirterek buna rağmen Fatıma ile evlenmek istediğini söyledi. Fatıma’nın babası Akil’den eşi ve kızıyla konuşmak için biraz zaman istedi. Zira anne, her zaman için kızının psikolojisine daha aşinadır.
 
Hizam, eşinin ve kızı Fatıma’nın yanına geliyor. Eşi, kızının saçlarını taramaktadır. Kızı Fatıma ise dün gece gördüğü rüyayı annesine şöyle anlatmaktadır:
 
-Anne! Dün gece rüyamda her tarafı yemyeşil ağaçlarla dolu bir bahçede oturuyordum. Altından ırmaklar akan bu bahçede ağaçlar meyve doluydu. Ay ve güneş parıldıyor, ben de onlara bakıyordum. Yaratılışın azameti ve Allah’ın yarattıkları hakkında derin düşüncelere dalmıştım. Direkleri olmayan gökyüzü, ayın ve yıldızların ışıklan ve daha birçok şey hakkında tefekkür ediyordum.
 
Ben bu düşüncelere dalmışken ansızın ayın gökyüzünden aşağı indiğini ve eteğime yerleştiğini gördüm. Etrafa izleyenlerini hayran bırakan bir nur saçıyordu. Şaşkınlık içindeydim. Derken üç yıldızın daha eteğime kondu. Onların nuru beni mest etmiş, kendimden geçirmişti. Henüz şaşkınlığımı atamamıştım ki ansızın bir münadi beni ismimle çağırdı.
 
Sesi duyuyor, ancak sahibini göremiyordum. ‘Ey Fatıma! Nuraniyetin nedeniyle gözün aydın olsun, müjdeler olsun, Nurlu ay ve üç nurlu yıldız nedeniyle gözün aydın olsun! Onların babası Hz. Peygamberden sonra tüm insanların efendisi ve en üstünüdür!’ diyordu. Bu esnada uykudan uyandım. Korku içindeydim. (Sonra annesine dönerek): Anne! Bu rüyanın tabiri nedir?” diye sordu.
 
Annesi: “Kızım! Sen sadık bir rüya görmüşsün. Kızcağızım! Çok yakında pek ulu bir erkekle evleneceksin. Öyle biri ki tüm ümmet ona itaat etmektedir. Bu evlilikten dört çocuğun olacak; onların ilkinin yüzü ay gibi aydın ve nurlu olacak. Diğer üçü de yıldız gibi parlayacak!”
 
“Ana-kız arasındaki bu dostane sohbetin hemen akabinde Hizam odaya girerek Akil’in mesajını iletti. Ali’nin (a.s) Fatıma’yı istemesine nasıl baktıklarını sordu.
 

“Kızımızı Ali’ye layık bir eş olarak görüyor musun? Bil ki onun evi vahiy, nübüvvet, ilim, hikmet ve edep evidir. Eğer kızını bu eve layık biliyorsan kabul edeyim. Eğer o eve layık değilse, olumsuz cevap vereyim.”
 

Leyla şöyle cevap verdi:
 
“Ey Hizam! Allah’a yemin olsun ki ben onu güzel bir şekilde eğittim ve terbiye ettim. Onun gerçekten saadetli olmasını Allah’tan diliyorum. Allah’tan Mevlam Ali b. Ebu Talib’e hizmet etmesi için salih olmasını niyaz ediyorum. Kızımı Ali b. Ebu Talip ile evlendir”. Daha sonra Hizam, kızına dönerek onun görüşünün ne olduğunu sordu.
 
Fatıma susarak rızasını dile getirdi. Kısa bir sevinç anından sonra Allah’a şöyle ahdetti: “Allah’a yemin olsun ki ben, Hasan ile Hüseyin’e muhabbet dolu bir anne olacağım!”


Akil, kardeşinin vekâleti ile Ali ile Fatıma’nın nikâh akdini okudu. Kısa bir süre sonra Fatıma’yı da alarak yâr diyarına doğru yola koyuldu.

***

Hz. Abbas’ın (a.s) annesi olan Ümmü’l Benin, Hz. Fatıma’nın (s.a) vefatından sonra İmam Ali’nin (a.s) Hz. Fatıma’nın çocuklarına annelik etmesi için layık gördüğü eşsiz kadınlardan biridir.


Hz. Ali ve Ümmü’l Benin’in evliliğinden Abbas, Abdullah, Osman ve Cafer adında dört tane hayırlı evlat dünyaya geldi. Bu yiğit ve takvalı çocukların hepsi Kerbela olayında şehit oldu. Hz. Fatıma’nın evlatlarını kendi evlatlarından üstün ve önde tutan, onlara daha çok ilgi ve şefkat gösterien Ümmü’l Benin hicri 64 yılında vefat etti.

Ali’ye layık bir eş ve Fatıma’nın (s.a) çocuklarına şefkatli bir anne olan Ümmü’l Benin’e selam olsun…

Ehlader Araştırma Bölümü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*