İMAM ALİ VE MASUM PAK İMAMLAR YERYÜZÜNÜN TEMELLERİ, DİNİN DİREKLERİ, HAKKIN ÖNDERLERİDİR

İmam Cafer Sadık (a.s) şöyle buyurmuştur:

“Ali’nin (a.s) getirdiğini uygularım, Ali’nin (a.s) yasakladığından uzak dururum;

Muhammed (s.a.a) için gelen fazilet onun içinde geldi ve Muhammed’in (s.a.a) Allah Azze ve Celle’nin yarattığı bütün varlıklara fazilet ve üstünlüğü vardır;

Ali’nin (a.s) getirdiği hükümlere bahane getirenler aynı Allah’ın hükümlerine bahane getirenler gibibidir;

Küçük ve büyük şeylerde Ali’yi (a.s) reddeden Allah’a şirk koşma seviyesindedir;

Ali (a.s) kendine has Allah’ın kapısı ve yoludur, her kim ondan başkasına giderse helak olur. Aynı şekilde Hidayet İmamları sırasıyla (İmam Ali’nin) yerini alırlar.

Allah onları yeryüzünün direkleri kıldı, bu sayede yeryüzü ehlini yutmaz, onlar yerin üstündeki ve göğün altındaki kişiler için yeterli hüccetlerdir.

Emirü’l Müminin (s.a.a) çoğunlukla şöyle derdi:

“Ben Allah tarafından (görevlendirilen) cennet ve cehennemin ayırıcısıyım, ben (hakkı-batıltan, cenneti-cehennemden ayıran) en büyük Faruk’um, ben (Musa’nın) asasının sahibiyim, ben Süleyman’ın mührünün sahibiyim, doğrusu nasıl bütün melekler, ruh ve resuller Hz. Muhammed’in (s.a.a) (elçiliğine) ikrar verdilerse benim (velayetime de) ikrar verdiler. Hz. Muhammed’in (s.a.a) bütün sorumlulukları bana da verildi ve o sorumluluk Allah’a karşıdır. Doğrusu Allah’ın Elçisi (s.a.a) çağırılır ve elbise giydirilir ve soru sorulur, bende çağırılırım ve onun gibi giydirilirim ve sorulurum. Onun verdiği cevap gibi bende cevap veririm. Bana öyle özellikler verildi ki benden önce kimseye verilmedi.

Ben ölüm kalımı, bela ve musibetlerin (kime ne zaman) geleceğini bilirim, ben hakkı batıldan ayıran sözü bilirim, ben geçmişte olanları bilirim, ben gelecekte olanları bilirim, ben Allah’ın izniyle müjdelerim ve bütün bunları Allah’ın izniyle ve onun ilmiyle bana bahşettiği şeylerle yaparım.”

KaynaK: Kafi c.1 s.198.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*