İmam Mehdi’yle Her gün Ahitleşme ve Biat Duası

اللهُمَّ بَلِّغْ مَوْلایَ صَاحِبَ الزَّمَانِ صَلَوَاتُ اللهِ عَلَیْهِ عَنْ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ فِی مَشَارِقِ الْأَرْضِ وَ مَغَارِبِهَا وَ بَرِّهَا وَ بَحْرِهَا وَ سَهْلِهَا وَ جَبَلِهَا حَیِّهِمْ وَ مَیِّتِهِمْ وَ عَنْ وَالِدَیَّ وَ وُلْدِی وَ عَنِّی مِنَ الصَّلَوَاتِ وَ التَّحِیَّاتِ زِنَةَ عَرْشِ اللهِ وَ مِدَادَ کَلِمَاتِهِ وَ مُنْتَهَى رِضَاهُ وَ عَدَدَ مَا أَحْصَاهُ کِتَابُهُ وَ أَحَاطَ بِهِ عِلْمُهُ اللهُمَّ [إِنِّی‏] أُجَدِّدُ لَهُ فِی هَذَا الْیَوْمِ وَ فِی کُلِّ یَوْمٍ عَهْدا وَ عَقْدا وَ بَیْعَةً فِی رَقَبَتِی

“Allah’ım! Mevlam Sahibu’z-Zaman’a -Allah’ın rahmeti onun üzerine olsun- yeryüzünün doğusundaki ve batısındaki, karasındaki ve denizindeki, ovasındaki ve dağındaki, bütün diri ve ölü mümin erkek ve kadınlardan babamdan ve annemden, evlatlarımdan ve benden, Allah’ın arşı ağırlığınca, kelimelerinin sayısınca, rızasının nihayetince, kitabının saydığı ve ilminin kuşattığı şeylerin sayısınca salat ve selam ulaştır. Allah’ım! Ben bugün ve her gün boynumda ona olan ahdimi, akdimi ve biatimi yeniliyorum.

اللهُمَّ کَمَا شَرَّفْتَنِی بِهَذَا التَّشْرِیفِ وَ فَضَّلْتَنِی بِهَذِهِ الْفَضِیلَةِ وَ خَصَصْتَنِی بِهَذِهِ النِّعْمَةِ فَصَلِّ عَلَى مَوْلایَ وَ سَیِّدِی صَاحِبِ الزَّمَانِ وَ اجْعَلْنِی مِنْ أَنْصَارِهِ وَ أَشْیَاعِهِ وَ الذَّابِّینَ عَنْهُ وَ اجْعَلْنِی مِنَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْهِ طَائِعا غَیْرَ مُکْرَهٍ فِی الصَّفِّ الَّذِی نَعَتَّ أَهْلَهُ فِی کِتَابِکَ فَقُلْتَ صَفّا کَأَنَّهُمْ بُنْیَانٌ مَرْصُوصٌ عَلَى طَاعَتِکَ وَ طَاعَةِ رَسُولِکَ وَ آلِهِ عَلَیْهِمُ السَّلامُ اللهُمَّ هَذِهِ بَیْعَةٌ لَهُ فِی عُنُقِی إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ

Allah’ım! Beni bu şerefle şereflendirdiğin, bu faziletle faziletlendirdiğin ve beni bu nimete has kıldığın gibi mevlam ve efendim Sahib-uz Zaman’a rahmet eyle, beni onun yardımcılarından, izleyicilerinden, onu savunanlardan kıl ve sana, senin Peygamberine ve Ehl-i Beyt’ine -Allah’ın selamı onların üzerine olsun- itaat yolunda onun huzurunda istemeyerek değil, istek ve şevkle, kitabında “Kenetlenmiş bir yapı gibi saf bağlayarak savaşanlar” şeklinde sıfatlandırdığın kimselerin safında şahadete ulaşanlardan eyle. Allah’ım! Bu kıyamete kadar benim ona karşı boynumda olan biatimdir.

Allame Meclisi, “Biharu’l Envar” kitabında şöyle buyuruyor: Ben bazı eski kitaplarda, bu ziyaretten sonra biat ediyormuş gibi sağ eli sol ele vurmak gerekiyor şeklinde kaydedildiğini gördüm.  

KaynaK: Mefatihü’l Cinan

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*