İmam Zeynel Abidin’den (a.s) Nakledilen Sahur Vakti Okunan Ebu Hamza Sumali Duası -5-

Allahım! Beni korumana al, her beladan koru ve beni kendin himaye et. Bu yıl ve her yıl bana kendi evinin (Ka’be’nin) ziyaretini nasip eyle. Peygamber’inin kabrinin ziyaretini ve İmamların ziyaretini (Allah’ın salat ve selamı onlara olsun) nasip eyle. Ey Rabbim! O kutsal ve şerefli yerlerde bulunmaktan beni mahrum bırakma.

Allahım! Bana bir daha günah etmemek üzere tövbe etmeyi nasip eyle. Kalbime iyi iş yapmayı ilham eyle, iyi olana amel etmeyi, gece, gündüz ve beni yaşattığın sürece senden korkmayı, bana nasip eyle, ey alemlerin Rabbi!

Allahım! Ne zaman sana ibadet etmeğe hazırlandımsa ve namaz kılmak için sana yöneldimse bana dalgınlık ve uyku verdin, sana yalvarış ve münacat halini benden aldın. -Allahım- neden böyle bir duruma düştüm? Ne zaman ıslah olduğumu ve tövbe edenlerin toplantılarına katılmaya yakın olduğumu sandımsa azmimi kıran ve sana kulluk etmeye engel olan önemli bir hadiseyle karşı karşıya kaldım. Ey mevlam! Yoksa beni kapından kovmuş ve hizmetinden kenara mı ittin!

Belki de senin hakkını hafife aldığımı gördüğün için beni kendinden uzaklaştırdın! Veya senden yüz çevirdiğimi gördüğün için bana gazap ettin! Veya beni yalancılardan sayıp da teveccühünden attın! Veya nimetlerinin şükrünü yerine getirmeyen bir kul olduğumu gördüğün için beni mahrum ettin! Veya alimlerin toplantısından uzak olduğum için beni aşağıladın! Veya beni gafillerden sayıp dolayısıyla rahmetinden ümidimi kestin! Veya başı boş insanların toplantılarına meyil ettiğimi görüp beni onlara dost kıldın! Veya benim duamı işitmek istemediğin için beni dergahından uzaklaştırdın! Veya suçum, günahım ve senden utanmadığım için beni cezalandırdın! Ey Rabbim! Eğer beni affetsen bu sana yaraşır; nitekim benden önce nice günahkârları sen affettin. Çünkü -Ey Rabbim- senin lütuf ve keremin günah işleyen kulları cezalandırmaktan daha yücedir; ben de senin lütfüne sığınıyorum. Gazabından senin merhametine doğru kaçıyorum. Affın hakkında iyi kanaate sahip olana mağfiretin muhakkaktır.

Allahım! Senin fazl ve hilmin o kadar büyük ve geniştir ki, hiç bir zaman beni amel ve günahımdan dolayı aşağılamazsın. Ey Mevlam! Ben neyim ve değerim nedir ki?! Ey Mevlam! Lütuf ve keremin hürmetine beni bağışla. Kusurlarımı ört. Zatının azameti hürmetine günahımdan geç.

Ey Mevlam! Ben, senin büyüttüğün küçüğüm; ilim bahşettiğin cahilim; hidayet ettiğin yolunu kaybedenim; yücelttiğin hakirim; güvence verdiğin korkanım; doyurduğun aç ve suya kandırdığın susamışım; giyindirdiğin çıplağım; zenginleştirdiğin fakirim; güçlendirdiğin zayıfım; aziz ettiğin zelilim; şifa verdiğin hastayım; bağışta bulunduğun dilenciyim; günahını örttüğün günahkârım; hatasını bağışladığın hatakârım; (neslini) çoğalttığın azım; yardım ettiğin mustazafım; huzuruna kabul ettiğin kovulmuşum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*