Namazı Hafife Almanın Cezası

Hz. Fatıma s.a babası Hz. Muhammed’e s.a.a: “Babacığım! Namazı hafife alan kadın ve erkeğin cezası nedir diye sorunca Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: “Ey Fatıma kadın ve erkeklerden kim namazı hafife alırsa Allah onu on beş belaya müptela eder. Bunlardan altı tanesi dünyada, üç tanesi ölüm anında, üç tanesi kabrinde ve üç tanesi de kıyamet günü kabrinde çıktığı zaman ona ulaşır.

Dünyadaki belalara gelince; Birincisi: Allah onun ömründen bereketi kaldırır. (İkincisi): Allah rızkından bereketini kaldırır. (Üçüncüsü): Allah onun yüzündeki (Salih kulların belirtilerinden sayılan) nuru yok eder. (Dördüncüsü): Yaptığı hiçbir (iyi) işe mükâfat verilmez. (Beşincisi): Allah dualarını kabul etmez. Altıncısı: Salihlerin duasında nasibi olmaz.

Ölüm anında karşılaşacağı musibetlere gelince; İlki: Zelil olarak ölecektir. İkincisi: aç olarak ölecektir. Üçüncüsü: susuz olarak ölecektir. Dünyanın bütün sularını içse de susuzluğunu gidermeyecektir.

Kabrinde karşılaşacağı musibetlere gelince; Birincisi: Allah bir meleği ona işkence yapması için görevlendirir. İkincisi: Kabri onu sıkacaktır. Üçüncüsü: Kabri karanlık ve zulmet içinde olacaktır.

Kıyamet günü kabrinden çıktığı zaman karşılaşacağı musibetlere gelince: Birincisi: Allah bir meleği bütün insanlar ona bakarken yüzüstü sürüklemesi için görevlendirir. İkincisi: Çok zor bir şekilde hesabı görülecektir. Üçüncüsü:  Allah ona (rahmet gözüyle) bakmaz, onu (günahlarından) temizlemez ve onun için açıklı bir azap vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*