Namazın Önemi

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: “Ey Ebuzer! Namazda olduğun sürece güçlü hükümdarın (Allah’ın) kapısını çalmaktasın. Kim daha fazla kapı çalarsa yüzüne açılır. (Kim daha çok namaz kılarsa rahmet kapıları yüzüne daha çok açılır.)

İmam Rıza aleyhisselam Peygamberimizin şöyle buyurduğunu nakletmiştir: Günlük namazlarınızı iyi gözetin (kılmayı ihmalt etmeyin). Doğrusu Allah azze ve celle kıyamet günü olduğu zaman kullarını çağıracak ve insandan ilk sorulacak şey namazdır.  Eğer namazını doğru bir şekilde yerine getirdiyse (diğer şeylerden sorulacak) yoksa cehenneme atılacak.

Peygamber sallallahu aleyhi ve alihi şöyle buyurmuştur: Doğrusu Allah’ı tanımktan sonra ilk farize namazdır. Kulun ilk hesaba çeliceği şey de namazdır. Eğer namazı kabul olursa diğer amellerde kabul olur. Eğer namazı reddedilirse diğer amelleri de reddedilir.

Peygamber sallallahu aleyhi ve alihi şöyle buyurmuştur:  Namaz müminin nurudur ve namaz Allah’tan gelen bir nurdur.

 Peygamber sallallahu aleyhi ve alihi şöyle buyurmuştur:  Namazın dindeki yeri başın bedendeki yeri gibidir.

İmam Muhammed Bakır aleyhisselam şöyşe buyurmuştur: İmam Zeynel Abidin her gün bin rekat namaz kılardı ve İmam Ali’Nin 500 tane hurma ağacı vardı her birinin altında 2 rekat namaz kılardı.

İmam Sadık aleyhisselam şöyle buyurmuştur: Kıbleye yöneldiğin zaman (namaza durduğunda) dünyayı ve içindekileri, insanları ve durumlarını unut. Kalbini Allah’ı anmaktan alıkoyan her şeyden arındır. Kalp gözüyle Allah’ın azametini gör ve Onun huzuruna çıkarılıp her nefsin kendi kazandığına düçar olacağı ve gerçek mevlasına döndürüleceği zamanı hatırla..

Peygamber sallallahu aleyhi ve alih şöyle buyurmuştur: Namaz kıldığın zaman (ölmek üzere)son namazını kılan kimse gibi kıl!

İmam Ali aleyhisselam namaz vakti girdiğinde titriyor ve rengi değişiyordu. Ne oluyor sana ya Emirel Müminin diye sorulduğunda şöyle buyuruyordu: Yerlere ve göklere sunulupta onları kabul etmekten sakındıkları ve insanın kabul ettiği emaneti eda etme vakti gelmiştir. Ben boynumda olan bu emaneti güzel bir şekilde yerine getirip getireneyeceğimi bilmiyorum.

İmam Muhammed Bakır ve İmam Cafer Sadık aleyhimesselam namaza durdukları zaman yüzlerinin rengi değişir. Bazen kızarır ve bazen de sararırdı ve sanki münacat ettikleri kişiyi görüyorlardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*