Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.a) Hz. Ebuzer’e Vasiyeti -4-

“(Ey Ebuzer! Allah’a inanıp O’nu hakkıyla tanıdıktan ve benim Peygamberliğime iman getirdikten) sonra Allah’ın her türlü kötülükten ve pislikten arındırdığı Ehlibeyt’imi sevmelisin.”

Açıklama: Peygamberimiz Allah’a ve kendi elçiliğine imandan sonra Ehlibeyt’ini sevmenin gerekliği vurgulamaktadır. Buda Ehlibeyt sevgisinin Allah ve Peygamber sevgisinden ayrı olmadığını ve büyük önem taşıdığının en bariz göstergesidir. Ayrıca Peygamberimiz yukarıdaki hadiste Ehlibeyt’ini tanıtırken Ahzap Suresinin 33. Ayetinde Allah’ın onları vasıflandırdığı şekilde tanıtmakla Ehlibeyt’in her türlü günah ve hatadan arı, duru ve temiz olduklarını belirtmektedir.

Peygamberimizin Ehlibeyt’i Allah’ın kitabı Kur’an’la birlikte insanlığın yegâne kurtuluş vesilesidir. Onlara uymak hak ve doğru yolda ilerleyerek Kevser havuzunun başında Peygamberin eliyle ebediyet suyundan kana kana içmek olduğu gibi onları inkar etmek yada birisine uyup diğerini kenara itmek veya ikisine de inanıp buyruklarını yapmamak cehennem ateşinde kaynayan zakkum ve irinli sulardan içerek ebedi zillete açılan kapıya doğru koşmaktır.

Peygamberimizin Ehlibeyt’i kurtuluş gemisidir ki ona binen kurtulur ve ondan geri kalan helak olur gider. Onlar Peygamberden sonra insanların en bilgilisi, en üstünü ve en değerlisidirler. Onlara bir şey öğretmek isteyenler değerlerini tanımayanlar, onlardan öne geçmek isteyenler dinden çıkanlar ve onlardan geri kalanlardan yoldan şaşanlardır. Gerekli olan ise onların izinden harfiyen gitmektir.

Ehlibeyt’e itaat etmek farzdır ve onlar insanların sınav vesilesidirler. Onların sevgisi hem dünyada ve hem ahrette insanlara fayda sağlar. Onlara tevessül ederek Allah katından bir şey dilemek Allah’ın rahmetini cezbetmektir.  Onların değerini hakkıyla bilerek ibadet etmek ibadetin kabul ve eksikliklerinin giderilme vesilesidir.

Allah’a ve elçisine ilk iman kişi onlardandır, dünya ve ahret kadınlarının efendisi onlardandır, cennet gençlerinin efendileri onlardandır, şehitlerin efendisi onlardandır. 

Bundan dolayı; Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse şehit olarak ölür. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse günahları bağışlanmış olarak ölür. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse tövbe ederek ölür. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse imanı tamamlanmış mümin olarak ölür. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse ölüm meleği onu cennetle müjdeler. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse gelinin gerdek odasına götürüldüğü gibi cennete götürülür. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse Allah ona (mezarından) cennete iki kapı açar. Her kim Ehlibeytin sevgisi üzerine ölürse Allah  kendi katındaki yüce melekleri onun mezarının ziyaretçisi yapar. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*