Ramazan Ayının Bereketlerinden Biri de İmam Hasan-ı Mücteba’nın Kutlu Doğumudur

Ramazan Ayında Peygamberimiz (s.a.a), Hz. Ali ve Hz. Fatıma’ya (a.s) verilen en güzel hediye şüphesiz Nübüvvet evinin ilk torunu ve Velayet Gülistanının ilk gülü olan İmam Hasan Mücteba’nın kutlu doğum günüdür. Rabbim genelde tüm Müslümanlara ve özelde tüm Ehlibeyt dostlarına bu kutsi kişiliği tanımayı ve yaşantısını örnek almayı nasip eylesin.

Sevinin dostlar Muhammed sevindi bugün

Cebrail tebriğe geldi Ali sevindi bugün

Hasan-ı Mücteba’nın dünyaya gelmesiyle

Vahyin kızı Fatıma ana sevindi bugün

İmam Hasan’ın (A.S) Bazı Dostlarına Nasihati:

(Ey insanlar!) Bilin ki doğrusu Allah sizi boşuna yaratmadı ve sizi kendi halinize bırakmadı

Ömürlerinizi, belirledi, rızkınızı aranızda dağıttı.  Ta ki bu sayede her akıl sahibi yerini tanısın ve bilsin ki mukadder olunana ulaşacak ve kendisinin olmayana (ne kadar çabalasa da) ulaşamayacak.

Doğrusu Allah sizin dünyanızı üstlendi ve kendisine ibadet etmeniz için boş vakit sağladı, şükretmeye teşvik etti. Size zikri (namazı) farz kıldı ve takvası tavsiye etti.

Ve takvayı rızasının nihayeti olarak belirledi. Ve takva bütün tövbelerin kapıdır, bütün hikmetlerin başıdır, her amelin üstünlüğü takvayladır.

 Kurtulanlar takva sayesinde kurtuldu, doğrusu Allah Tebarek ve Teala buyuruyor: “Şüphe yok ki çekinenlere bir kurtuluş, bir kutluluk ve murada eriş yeri var.” (Nebe:31) ve buyuruyor: “Allah, kendisinden çekinenleri, kurtuluşlarına sebep olan şeyle kurtarır, onlar, bir kötülüğe uğramazlar ve mahzun da olmazlar.” (Zuhruf:61) Öyleyse ey Allah’ın kulları Allah’a karşı takvalı olun (onun emirlerine karşı gelmekten sakının) ve bilin ki “kim, çekinirse Allah’tan, ona sıkıntıdan bir kurtuluş vesilesi yaratır.” (Talak:2) onu fitnelerden kurtarır, onu işlerinden başarılı kılar, onun hidayetini sağlar, hüccetini zafere ulaştırır, yüzünü beyazlatır (dünya ve ahrette alnı ak olur) ve istediğine ulaşır “Ve kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse o ve o çeşit kişiler Allah’ın, nimetleriyle nimetlendirdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehitlerle ve salih insanlarla eş olur, onlara katılırlar ve onlar, ne de güzel arkadaştır.” (Nisa:69)

KaynaK: Biharu’l Envar c.74 s. 418.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*