Seni Beklerken Öldük Öldük Dirildik!

Ramadan Kareem calligraphy design with beautiful arabesque patterns in turquoise and golden color tone

Ey Ramazan! Sana ulaşıncaya kadar öldük öldük dirildik.

Günah bataklığına batmışken, kendimizi kaybetmişken, dünyanın meşguliyetlerinden kendimize gelme fırsatı bulamıyorken, sırtımıza bir yük gibi binip belimizi büken hatalarımızın tövbelerini erteleyip dururken sen çıkageldin. Hızır gibi yetiştin imdadımıza. Gerçekten de Allah’la münacat etmeyi nasıl özlemişiz. Kuran okumayı, okudukça huzur bulmayı nasıl özlemişiz. Başka aylarda kılmayı başaramadığımız gece namazlarımızı senin vesilenle kılmayı nasıl özlemişiz. Hatta sahurların sayesinde sabah namazlarımızı ilk vaktinde kılmayı nasıl özlemişiz. O kadar alelacele, o kadar dikkatsiz yaşamışız ki hayatı, günbatımında göklere yayılan ezanların güzelliğinden bile gafilmişiz, iftarlarını beklerken farkına vardık. Bir arada sahur yapabildiğimiz ailemizin, iftar yapabildiğimiz eşimizin, dostumuzun olması ne kadar da büyük bir nimetmiş onu anladık. Oruç tutabilecek ve bu güzel ibadetin verdiği huzuru yaşayabilecek sağlığa ve sıhhate sahip olduğumuz için ne kadar da şanslıymışız.

Öyleyse Ey adı mübarek, kendi mübarek Ramazan! Bizi terk edip gitmeden önce bizi arındır, bize kulluk etmeyi öğret ve bize güzellikleri miras bırak; çünkü seni bir kez daha görmeye ömrümüz yeter mi bilmiyoruz.

Ve sen ey Oruç! Bizim seni tuttuğumuz gibi sen de bizi tut; harama bakmamak için gözümüzü, haramı dinlememek için kulağımızı, harama dokunmamak için elimizi, harama yürümemek için ayağımızı, ateşe düşememek için önümüzü tut.

“Allah’ım! Muhammed ve âline salat eyle ve içinde bulunduğumuz bu ayın her gecesinde affınla (cehennemden) salıvereceğin ve rahmetinle bağışlayacağın kulların varsa, bizi onlardan eyle ve bizi bu ayın en iyi ehli ve ashabından kıl.” (Sahifei Seccadiye: 44. Dua)

Muhammed Ali Arapoğlu

Çorum Ehlibeyt Vakfı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*