Şeytandan ve Hilelerinden Korunma Yolları

 1. Her işimizde Şeytanın şerrinden Allah’a sığınmalıyız. Yemek yerken, su içerken evden çıkarken hatta ibadete başlamadan önce dahi bunu yapmalıyız; Euzu billahi mineşşeytanirracim, bismillahirrahmanirrahim.
 2. Yaptığımız ibadeti ihlasla ve yalnız Allah rızası doğrultusunda yaparsak Şeytan’ın bize vesvese  veremez. Bunu kendisi itiraf etmektedir: “İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi.” Hicr: 39-40
 3. Kim Şeytanın kendisinden doğu batı arasındaki mesafe kadar uzaklaşmasını istiyorsa Peygamberimizin şu hadisine amel etmelidir: Oruç tutmak Şeytanın yüzünü karartır, Sadaka vermek Şeytanın belini kırar, Allah için sevmek ve iyi işlerde süreklilik Şeytanın soyunu kurutur, İstiğfar (Esteğfirullahe ve etubu ileyh) dilemek Şeytanın şah damarını koparır.
 4. Eğer Şeytan bize galip gelirde bir kusur ve günah işlersek hemen arkasından bir iyilik yapmalıyız. Yapılan iyilik işlenen o günahı telafi eder. “Gündüzün iki tarafında ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namazı kıl. Şüphesiz iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlara bir öğüttür.” Hud: 114
 5. Cemaat namazlarına katılmak ve ibadeti toplu yapmak Şeytana en ağır gelen durumlardan birisidir. Şeytan insanları Allah yolundan alıkoyacağına yemin etmiş bir düşman olarak insanların toplu halde Allah’a yöneldiklerini gördüğü zaman bu ona çok ağır gelmektedir.
 6. Her şeyden önce şunu bilmeliyiz ki Şeytanın işi vesvesedir eğer biraz direnecek olursak Şeytan kendi yoluna gidecektir. Bunun için eğer Şeytan bir günah işleme hususunda vesvese veriyorsa onu erteleyelim ve eğer bir iyilik yapmamızın önünü almak istiyorsa o iyiliği vakit kaybetmeden hemen yapalım. Bu şekilde Şeytanın oyununu bozmuş oluruz.
 7. “La ilahe illallah” zikrini her zaman söylemek Şeytanı insandan uzaklaştırır.
 8. İnsanın yaşadığı yerde biblo, köpek vs. bulunması evde necasete ve paklığa riayet edilmemesi Şeytanları o eve çeker. Ama eğer bunlara dikkat edilir ve Kuran okunursa Şeytanlar oradan uzaklaşır.
 9. İnsanın oturup kalktığı kişilere dikkat emesi gerekir. Bazen Şeytan sıfatlı insanlar insanı Allah’ı anmaktan alı koymaktadırlar. Bunun için arkadaş çevremize dikkat etmeliyiz.
 10. Öfke ve sinir Şeytanın bir işidir. Bundan dolayı hadiste buyruluyor: “Öfke anında ayaktaysanız oturun, oturuyorsanız yatın veya bulunduğunuz yeri değiştirin, soğuk suyla abdest alın bu öfkeyi yatıştırır. Öfkelendiğiniz kişi bir akrabanız ise ona dokunun. Akrabaların birbirine dokunmaları onların arasındaki kırgınlığı ve öfkeyi giderir.”
 11. Bir araya gelindiğinde Ehlibeyti anmak ve onların hadislerini okumak ve onlar hakkında konuşmak Şeytanı o topluluktan uzaklaştırır. Çünkü Ehlibeytin adının anıldığı her yere melekler iner. Meleklerin olduğu yere Şeytan giremez.
 12. Hepimiz ağzımızdan çıkan her sözcükten sorumluyuz. Bundan dolayı özellikle dini konularda bilmediğimiz şeyler hususunda kesinlikle görüş belirtmemeliyiz. Biri yada birilerini dini hususlarda yanlış yönlendirmek günah olmakla beraber dini çarpıtma olduğundan ve insanlar Allah’ın istediği şeyden başkasını yaptıklarından dolayı yanlış yönlendirdiğimiz kişilerin vebali de bizim boynumuzadır. Bundan dolayı hangi konum ve mevkide olursak olalım Şeytana kanmada bilmediğimiz şeyler hususunda bilmiyorum deme cesaretini gösterelim.
 13. Hadiste buyruluyor kim sabah güneş doğmadan ve akşam güneş batmadan önce “Euzu billahis-semiul alim, min hamezati’ş-Şeyatin, Euzu billahi en yahzurun, innellahe huve’s-Semiul alim” zikrini söylerse Şeytan ona vesvese edemez.
 14. Son olarak dini konularda Allah’ın emirlerine uymalı ve hayatımızda gerekli olan ancak bilmediğimiz dini konuları öğrenmeliyiz. Bu şekilde Allah’a itaat eden ve Şeytan’a uymayan kul oluruz. Allah bizi kovulmuş şeytanın şerrinden korusun.

Çorum Ehlibeyt Vakfı Araştırma ve Toplumu Aydınlatma Çalışma Grubu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*