Neden İmam Hüseyin (a.s), Mekke’de Kalmadı ve Yaklaşık Dört Ay Sonra Kufe’ye Gitti?

İmam’ın bu kararı almasının sebebi Kufe halkının davetiydi. Yezid yönetime geçer geçmez Kufeliler bir araya gelerek Yezid’in şerrinden kurtulmak için çare aramaya başladılar. Onlar, Peygamber’in (s.a.a) dostlarından ve şehrin ileri gelenlerinden olan Süleyman bin Sured Huzai’nin evinde bir toplantı yaparak Yezid ile çatışmak için görüş alışverişinde bulundular.

Toplantının sonunda İmam Hüseyin’i (a.s), Kufe’ye davet etme ve onu kendilerine rehber edinme kararı aldılar. Onlar, İmam’a yazdıkları bir mektupta şöyle arz ettiler:

“Allah’a şükürler olsun ki sizlere karşı azılı bir düşman olan Muaviye yok oldu, o zorbalıkla yönetimi ele aldı ve çok zalim bir yöneticiydi. O, birçok iyi insanın kanına girdi, hazineyi kendisi gibi zorba kimselere verdi. Ey Hüseyin! Bizim bir rehberimiz yok, öyleyse şehrimize gel ve Yezid’e karşı savaşmak için bizi bir araya getir.”

Kufeliler, bu mektubun dışında İmam’a daha birçok mektup yazdılar ve o hazreti, Kufe’ye gelip rehberliği ele alması için davet ettiler.

Bu mektuplardan sonra Şehitlerin Efendisi İmam Hüseyin (a.s), yavaş yavaş Kufe’ye gitme kararı aldı.

İmam Hüseyin (a.s), Kufe’ye doğru yola çıkarken Kufelilerin yazdığı mektupları da beraberinde götürdü. Bu mektuplar önemli belgelerdi. Çünkü bu mektuplar İmam’ın isyancı olarak değil, Kufelilerin davetiyle şehre geldiğini gösteriyordu.

Admin Ehlibeyt

Admin Ehlibeyt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir